Inspiracje

Inspiracje

karty coachingowe online, karty coachingowe pytania Model SERCE™, obrazy i słowa, muzyka Model SERCE™, artykuły rozwoju zawodowego, artykuły rozwoju osobistego

Coaching efektywności

Coaching efektywności

Jak wydobyć naturalny potencjał?

Małgorzata Omilian

Jak słyszę efektywność, to myślę potencjał. Jak słyszę potencjał, to myślę możliwości. Jak słyszę możliwości, to myślę rozwój. Jak słyszę rozwój, to myślę coaching. Jak słyszę coaching, to co myślę?

Od 1999 roku w maju na całym świecie obchodzone jest święto coachingu, które trwa przez cały tydzień. International Coaching Week to najlepszy moment, by odczarować różne opinie o coachingu i dzielić się ze światem tym, czym jest coaching oraz w jaki sposób coaching i narzędzia rozwojowe mogą wydobyć to, co w nas najlepsze.

 

Coaching, to metoda wzmacniająca efektywność

Coaching to metoda zapraszająca klienta do refleksji, inspirując do odkrywania i maksymalizacji potencjału po to, aby zwiększać efektywność i spełniać się w obszarze osobistym, zawodowym i zespołowym. Koncentruje się na przyszłych korzyściach poprzez odkrywanie zasobów, pobudzanie świadomości, odpowiedzialności i wiary we własne możliwości.

Za metodą coachingową stoją organizacje dbajace o standardy, prowadzące badania oraz zrzeszające i akredytujące coachów. Każda z organizacji cochingowych w Polsce (ICF, Izba Coachingu, EMCC, ICC) ma opracowane standardy pracy coacha tj. etyka, zasady czy też modele kompetencji. W niniejszym artykule posłużę się przykładem organizacji, w której jestem zrzeszona od 2015 roku – International Coaching Federation (ICF) zaznaczając, że mimo różnorodnych dokumentów, każda z organizacji ma zbieżne cele dotyczące jakości oraz efektywności procesu i relacji coachingowej.

Model Kluczowych Kompetencji ICF jest dla coacha niczym kompas w relacji coachingowej z klientem.

Jego najnowsza aktualizacja opiera się na danych zebranych od ponad 1300 coachów z całego świata (nie tylko członków ICF) reprezentujących rożne szkoły i styl coachingowy. Badania potwierdziły, że znacząca część Modelu Kluczowych Kompetencji ICF, opracowanego w 1998 roku, ma nadal fundamentalne znaczenie w praktyce coachingowej. Dotyczy to m.in. takich obszarów, jak etyka, poufność, partnerstwo, autorefleksja i rozwój, poszanowanie różnorodności. Link do Modelu Kompetencji Coacha ICF znajdziesz tutaj.

 

Co Cię przybliży do odkrycia potencjału?

1. Zamień przekonania ograniczające na wspierające

Jeśli sama / sam nie wierzysz, że drzemie w Tobie potencjał, to trudniej będzie Ci go samodzielnie wydobyć.

Tak samo, jeśli Twoi bliscy, Twój mentor, coach czy też Twój szef nie wierzą, że drzemie w Tobie potencjał, też nie będą w stanie wydobyć z Ciebie zasobów, ani wesprzeć Cię w tych odkryciach.

„Ludzi ogranicza się wymogami dotyczącymi wyników, jakie mają osiągnąć, przez co trudno jest im się wybić, czy to we własnych oczach, czy w oczach przełożonego.”

John Whitmore, twórca coachingu zorientowanego na efektywność

 

Jak działa mechanizm przekonań?

Wszystko zaczyna się w głowie, od Myśli. Następnie myśli napędzają nasze Emocje / Uczucia.
Następstwem Emocji / Uczuć są Działania, jakie podejmujemy / bądź jakich nie podejmujemy.

Jeśli przekonania są wspierające, to w efekcie realizujemy się. Co rozbić, jeśli jednak przekonania nas ograniczają? Jak je zmienić?


Wstęp do pracy z przekonaniami obrazuje poniższa karta pracy (opracowanie własne).

Wybież przekonanie, które Cię ogranicza i odpowiedz na pytania umieszczone na karcie pracy.

Praca z przekonaniami - krok 1

 

2. Sprawdź, jaki drzemie w Tobie potencjał

Zazwyczaj potencjał uwalnia się w sytuacjach kryzysowych czy też takich, które są dla nas nowe i nie mamy gotowego rozwiązania, wypracowanego przez doświadczenie. Po części ma na to wpływ nasz styl poznawczy (inaczej styl myślenia), który kształtuje się w wieku przedszkolnym i jest raczej niezmienny. W długofalowej perspektywie na potencjał wpływają doświadczenia, wartości i przekonania, które rozwijamy przez całe życie.

Styl poznawczy opisuje naturalny sposób w jaki odbieramy, przetwarzamy i reagujemy na daną sytuację. Zatem wypracowana postawa wpływa na rozwój potencjału, zarówno osobistego jak i zawodowego.

Na nasz naturalny potencjał i predyspozycje wpływa również temperament z którym się rodzimy i który jest składową naszej osobowości.

Zatem... Można czekać na sytuacje kryzysowe bądź analizować te, które się powtarzają. Można też takie naturalne predyspozycje zbadać.  

Jednym z badań obrazujących w jaki sposób myślisz i działasz oraz jaki drzemie w Tobie naturalny potencjał, jest badanie FRIS® Style Myślenia, dostępne w naszej ofercie. Więcej o badaniu przeczytasz tutaj

3. Określ, co teraz z tym potencjałem chcesz zrobić

Po zmianie przekonań ograniczających na te wspierające, po odkryciu własnego potencjału, w kolejnym kroku warto zastanowić się nad tym, co dalej:

W jakim stopniu wykorzystuję swój potencjał teraz?
W jakim stopniu chcę wykorzystać swój potencjał od teraz?
Jak mogę siebie w tym wspierać?
Co mi podpowiada moje serce? 

 

Chcesz doświadczyć coachingu i zwiększyć efektywność?

Co roku w ramach Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, organizowanego przez ICF, można doświadczyć czym jest coaching, jakie daje możliwości, jakie wnosi wartości w życiu osobistym i zawodowym oraz w jaki sposób dba o partnerstwo relacji coachingowej – od etyki po kompetencje profesjonalnego coacha. Listę międzynarodowych wydarzeń, organizowanych przez ICF, znajdziesz tutaj.

Możesz również umówić się na sesje indywidualne online w Akademii Ars Futura w obszarach, tj.:

  • rozwój potencjału osobistego i zawodowego,
  • przeciwdziałanie wypaleniu
  • komunikacja i budowanie relacji
  • wyzwania związane z zarządzaniem
  • budowanie marki i wystąpienia publiczne

Link do gotowych pakietów Akademii Ars Futura znajdziesz tutaj

Masz pytania? Poszukujesz dedykowanych programów dla siebie, liderów i zespołów? Skontaktuj się z nami!

 

Dziękuję, że czytasz to, co piszę, niech służy.

Zapraszam do kontaktu!

Małgorzata Omilian coach PCC

 

Małgorzata Omilian - Professional Certified Coach (PCC ICF), trenerka FRIS®, konsultantka MindSonar®, autorka idei i modelu SERCE™ w biznesie, trenerka kompetencji przywódczych, zespołowych i zawodowych, praktyk zarządzania sprzedażą.